WITAMY NA NASZEJ STRONIE !!!::WESOŁYCH ŚWIĄT !!! MERRY CHRISTMAS EVERYONE !!!

Nadanie imienia szkole

p1000430.jpg [480x583]

,,W rozdartym, zmęczonym i wszystkim rozczarowanym świecie

rośnie tęsknota za tym, co prawdziwe i czyste.

Znowu poszukuje się dobroci, znowu dobroć jest w cenie.

A także dobry, mądry człowiek, któremu można zaufać.

Taki jest Korczak"

|Igor Newerly|

Tym cytatem pani dyrektor Aleksandra Obszyńska rozpoczęła spotkanie inaugurujące prace nad nadaniem Szkole Podstawowej w Żarnowcu imienia Janusza Korczaka.

Obecni byli wszyscy nauczyciele, zastępca Wójta Gminy Krokowa – Jarosław Białk, radni: Zygmunt Piontek – Przewodniczący, Marek Krzebietke, Jarosław Zielonka, Paweł Szewczak, Ireneusz Łepek, ksiądz proboszcz Krzysztof Stachowski, ksiądz Ryszard Burda, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Turystyki pani Izabela Adamczyk, Rada Rodziców: Hanna Zielonka – Przewodnicząca, Emilia Styn, Anna Borysiak, Ewelina Rusak, przedstawiciele klasowGerard Dettlaff, pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubocinie – Mirosława Roraff, emerytowani nauczyciele: Renata Klaffke, Maria Bromboszcz, Mariola Szmyt, Halina Kocur, sołtys Dębek – Krzysztof Obszyński, oraz mieszkańcy Żarnowca i okolic. Projekcja została poprzedzona prezentacją multimedialną o życiu i działalności Korczaka. Specjalnie na tę uroczystość pan Szymon Kamiński napisał muzykę do wiersza Jarosława Lisieckiego ,,Bajka po Królu Maciusiu’’. Następnie zaproszeni goście obejrzeli film pt.: ,,Korczak’’ wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę. Projekcja wywołała duże wzruszenie widzów.

Po filmie zaprosiliśmy gości do zapoznania się z literaturą o Januszu Korczaku oraz książkami jego autorstwa, które zgromadziła i przygotowała w formie wystawki pani Bożena Hartyn – Leszczyńska. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek, przygotowany przez nauczycieli i pracowników obsługi szkoły.

p1000428.jpg [640x480] p1000429.jpg [300x225] p1000433.jpg [640x480]

p1000434.jpg [640x480] p1000435.jpg [640x480] p1000437.jpg [640x480]

p1000438.jpg [640x480] p1000431.jpg [640x480] p1000443.jpg [640x480]

W dniu 14 marca 2011r. uczniowie klas III - VI zapoznali się z sylwetką Janusza Korczaka. Poprzez prezentację  multimedialną mogli przyjrzeć się dokonaniom Starego Doktora, jego życiu przepełnionym miłością do dzieci, twórczości literackiej i pedagogicznej.

Następnie, z wielkim zainteresowaniem, obejrzeli film dokumentalny pt.:

JANUSZ KORCZAK – KRÓL DZIECI”.

Panią dyrektor i grono pedagogiczne bardzo interesowała opinia swoich wychowanków na temat przyszłego patrona. W związku z powyższym przygotowali ankietę, w której uczniowie, anonimowo, ocenili kandydaturę Janusza Korczaka na patrona szkoły. Wynik był wspaniały- 100 % ankietowanych poparło zaproponowaną postać na patrona Szkoły Podstawowej w Żarnowcu. Dzieci pięknie uzasadniły soje decyzje. Padło wiele ciekawych sformułowań, np.:

• „Janusz Korczak powinien być patronem naszej szkoły, ponieważ traktował wszystkie dzieci jednakowo, bez względu na pochodzenie. Zrobił bardzo dużo dla dzieci, np. : sejm dziecięcy, pisał książki dla dzieci i nie opuścił ich do śmierci.”

• „Janusz Korczak traktował dzieci poważnie. Szedł z nimi do obozu, mógł  stamtąd uciec, lecz został i zginął z nimi.”

• „Uważam, że Janusz Korczak może zostać patronem naszej szkoły dlatego, że miał dobre serce i kochał dzieci, traktował je jak własne”.

Należy również dodać, że nasi uczniowie na lekcjach wychowawczych, w poprzednim tygodniu, poznawali z nauczycielami dorobek literacki Starego Doktora i jego życiorys.